Lisabonská katastrofa

Doufal jsem, že Irové najdou odvahu odmítnout pohrdavý diktát politických špiček EU i své vlastní vlády a jednou zamítnutý, tedy vlastně neplatný, dokument navzdory kosmetickým úpravám odmítnou i podruhé. Doufal jsem, že z peněz nás všech financovaná megakampaň na podporu Lisabonu bude marná, že Irové, jak už mnohokrát prokázali, nejsou obyčejné stádo ovcí. Doufal jsem marně. Bohužel teď si pesimisticky myslím, že i Klaus brzy pochopí, že se zásadně mýlil, provede sebekritiku a podepíše…

Pro EU je to ovšem katastrofa. Ne jen proto, že Lisabon prohlubuje demokratický deficit Unie, snižuje váhu hlasů malých zemí a přidává Unii atributy státu. Ani proto, že se z národních parlamentů stanou v podstatě už jen vykonavatelé unijních rozhodnutí, to jsou z nějakých 70-80% už teď.

Katastrofa je to proto, že Lisabonská smlouva je špatná smlouva, je to zmetek, právní dokument, ve kterém se po návratu z dovolené nevyznají prakticky ani její autoři a i zkušení právníci s tím mají potíže. Pětisetstránkový dokument, který je protkán odkazy na různé části sebe sama a k jehož pochopení je třeba znát zpaměti také Římské smlouvy a Maastrichtskou smlouvu prostě nemůže být vhodným způsobem pro vytvoření stabilního právního prostředí pro další integraci Evropy.

Katastrofa je to i proto, že druhé irské hlasování z právního zmetku udělalo vlastně zmetek naprosto bezprávní. Teď máme totiž dvě Lisabonské smlouvy. První, kterou schválily všechny země kromě (zatím) Polska a České republiky a kterou v referendu odmítlo Irsko – což z ní dělá navěky neschválený a tedy neplatný dokument, a druhou, upravenou, kterou schválili svými hlasy v referendu občané Irska.

Má-li se tedy Unie řídit Lisabonskou smlouvou, kterou z těch dvou si tedy vybere? Zřejmě irskou variantu, tedy tu, kterou, kromě dvou třetin volivších Irů, neschválil vlastně vůbec nikdo. Ve většině Evropy tím pádem přestane platit právo. Tedy jak se to vezme. Nějaké právo tu platit možná bude. Právo silnějšího…

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.