Argumentační nouze pravice, aneb proč se mi líbí #premluvbabu

Levice to má jednoduché – míří převážně na jednodušší voliče, může používat jednoduchá hesla a nemusí si dělat starosti s logikou, pravdivostí nebo hlubšími souvislostmi. Cílová skupina se ničím takovým nezabývá; dělá jim potíže i jen přeslabikovat nadpis v Blesku (tuhle jsem viděl jednoho takového v TV, jak se snaží; i můj domácí prvňáček čte líp) a zajímá je v podstatě pouze přítomnost.

Proč by je mělo vzrušovat nějaké zadlužení, když nejde o jejich vlastních deset tisíc u lichváře za rohem v jejich ulici? Nakonec, Paroubek přece říkal, že tydlety státní dluhy se neplatí. Těmhle lidem nejde vysvětlit, jak to Jyrka skutečně myslel – a i kdyby to někdo zkusil, tak stejně nepochopí, že inflace je jen skrytá forma zdanění, která se dotkne nejvíc právě jich samotných.

Když se Jyrka rozohní nad tím, jak rychle získá peníze pro svoje almužen chtivé voličstvo, tihle lidé nebudou chápat, že aby ČEZ vydělal na ty svoje ohromný zisky, tak nejdřív musí ty peníze vydělat mimo jiné právě na nich a už vůbec si nevšimnou, že třináctý důchod dostanou jen jeden a ve výši sotva pětiny svého normálního důchodu. Vidí jen to slovo – důchod. A k tomu třináctý. Nevysvětlíte jim, že už teď u nás máme progresivní daně z příjmů, když Jyrka říká, že je teprve zavede, ani že je Jyrka ve skutečnosti hodlá změnit jen kosmeticky, aby se jejich závist napapala a přitom se vyšší zdanění nedotklo především samotného Jyříka ani jeho soudruhů.

Pravice to na druhé straně má o hodně těžší – volí ji lidé v průměru o hodně inteligentnější a vzdělanější, kteří se snadno naštvou, když jejich oblíbená pravicová strana začne v předvolebním rauši zkoušet kupovat voliče po vzoru levice. Zároveň ale pravice potřebuje nějak oslovit právě i ty jednodušší voliče, kteří myslí jen na přítomnost a jakákoli hlubší myšlenka jim hlavou prolétne bez znatelného zpomalení, takže si jí ani nestihnou všimnout. Úplatek se jako nejlepší způsob získání jejich pozornosti přímo nabízí, to ano, ale ten přece smí beztrestně používat jen levice.

Když se k tomu přidá fakt, že většina pravicových politiků dělá politiku jen proto, že by se jinak neuživili zdaleka tak dobře (tím chci říct, že sami nejsou nějak extra inteligentní), vychází mi z toho, že ve volbách prakticky nemají šanci. Znovu a znovu se celých dvacet let relativní svobody ukazuje, že u nás pravice nemůže vládnout. (Malá odbočka: ODS není pravice. KDU-ČSL není pravice. KDS ani  ODA nebyla pravice. Unie svobody nebyla pravice. Zelení rozhodně nejsou ani trochu pravice. Děkuji za pozornost.)

Co s tím? Problém vnímání pravicového voliče velmi pěkně to formuloval Marek Picha ve své reakci na video Zelenky, Issové a Mádla: „Nechci krátkou vazbu mezi cool mládím a pravicovostí, chci zdůraznění vazby mezi rozumem a pravicovosti.“ Jenže to nefunguje. Jednoduchoušové to nepochopí rozumu nemaje, pro ostatní je to zbytečné, ti to dávno vědí.

Proto jsem po zralé úvaze shledal, že ono zmíněné slavné virální video je navzdory – a vlastně také díky – své vulgárnosti a naivní argumentaci přelomové. Ono totiž jako první je tak jednoduché, že má šanci zaujmout i mentálně průměrné spoluobčany, je krátké, takže ho dokážou vstřebat a ty argumenty, ač formálně i obsahově pokulhávají a doprovází je zbytečná vulgarita, mají velkou výhodu snadné srozumitelnosti. Ono totiž to video, a to je ten zásadní přelom, používá tradiční levicové metody pro pravicový marketing.

Není divu, že levice se proti autorům toho videa neuvěřitelným způsobem sjednotila. Odsuzují je verbálně, soudit je chtějí za „podněcování nenávisti,“ internetem se šíří návody jak nabonzovat video pro jeho „nevhodný obsah,“ prostě celá levice se sešikovala jako jeden muž (vzor Džugašvili) a bije do nich ze všech stran. Zjevně je jim jasné, že se někomu podařilo vniknout na jejich území, použít jejich vlastní metody proti nim. To je prostě muselo rozžhavit do běla.

Málokdo se totiž poslední dobou pozastaví nad tím, že levice běžně lže, zjednodušuje, vkládá na billboardech do úst ostatních politiků nesmyslné výroky, které z těch úst nikdy nezazněly. Nikomu nepřipadá divné, že Jandák je vulgární, Paroubek pokrytec, lhář a asi i rasista, nebo že takylhář Rath vykrádá krajský rozpočet za účelem vlastní sebepropagace. Ovšem těžko by někdo něco podobného odpustil Nečasovi nebo Topolánkovi. Každý „ví,“ že Čunek je zloděj, protože prý nějak vypral půl miliónu, zato Vlček sice pomohl čórnout ze státní pokladny 25 mega, v pytlíku si nezákonně předával milión a ještě to i přiznal, ale to všechno byla jen drobná chyba, která by nic neznamenala, kdyby uměl trochu líp lhát. Grossova miliónová půjčka od strýčka Vika i zázračně získaných 80 miliónů za akcie koupené na dluh už také nikoho nezajímají a Kakaový ředitel Bob Kraus se znovu celý těší, jak to ve Sněmovně všem zase namele. Kavanův alkohol za volantem, statisíce zapomenuté v jeho trezoru a Srbovy „zděděné“ peníze v krabici od bot i objednávka nájemného vraha  jsou zřejmě dávno zapomenuty, Kočkování po restauracích i jinde s balíky tisícikorun a pistolemi po kapsách nikoho nezajímá. Kauza Gripenů, Pandurů, vytunelování ČSA … má cenu psát dál?

Nechci se nijak zastávat lidí, jako je Čunek, ať jsou na kterékoli straně politického spektra. Snažím se jen připomenout dvojí metr, používaný jak levicovými politiky, tak i novináři, kteří jako by očekávali od pravice jakýsi vysoce morální standard chování, zatímco buranství levice je pro ně tak normální, že si ho v podstatě už ani nevšímají.

To video se mi proto přes všechny své chyby líbí, protože tento dvojí metr docela dobře odmaskovalo a spoustě lidí dalo závažný námět k přemýšlení. Mě přivedlo k závěru (který už jistě někdo vymyslel přede mnou), že vedle seriózní argumentace à la Nečas, která může tak nějak běžet na pozadí, je nutné mít souvislou strategii takové argumentace, která pokud možno příliš neurazí pravicového voliče a zároveň bude srozumitelná i průměrnému levičákovi. To znamená velmi jednoduché až hloupé argumenty, po formální stránce využití aliterace a jednoduchých rýmů, pokud možno zapojit jemně lechtivé vtipkování, moc se nepárat s logikou a když, tak ji zjednodušit až úplně do blba. Vyhýbat se vulgárním vtípkům, protože na ty se levičákům snadno útočí. Maximálně jedna krátká věta nebo úderný slogan, ne delší než tweet. Žádná cizí slova. A čistě pro jistotu drobným písmem upozornění pro inteligentního voliče: Tento slogan není určen nám! Tenhle je pro NĚ!

Už vás něco napadlo? Pište prosím do komentářů :)
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Argumentační nouze pravice, aneb proč se mi líbí #premluvbabu

 1. adamkopp napsal:

  Rekneme, ze mas pravdu. To mne ovsem nezbavuje dvou zasadnich dilemat:1) Bylo to takhle mysleno? Jako demonstrace pokleslych metod levice? A to se bojim, ze ne. Ty metody byly pouzity, protoze na masy funguji. Coz mi prijde levne a ucelove. Misto toho, abychom nejak velkolepe vysvetlovali vyhody pravicoveho mysleni, tak strasime Kunderou a Horakovou.2) Alespon na nasem pisecku jsem to bral tak, ze pravice je ta dobra (taky protoze se k ni hlasim ;-) a levice jsou ti vice e-e. Pak my pouzivani techto metod vadi. Mozna funguji, ale urcite jsou dehonestujici. Kdyz mi vadi u Paroubka, tak je nebudu pouzivat ja. I proto jsem na to video trochu nabrouseny.

 2. Petr Koubský napsal:

  Lidé jsou jednak buď blbí nebo chytří; jednak buď s levicovými nebo s pravicovými názory. Tyto dvě osy jsou ortogonální. Shluk bodů popisujících různé jednotlivce má pravděpodobně podobu kruhu se středem v počátku systému souřadnic nebo šišoidu s těžištěm tamtéž. Korelace blbý/levicový, oblíbená pravicí, se mi jeví být stejně málo reálná jako korelace blbý/pravicový používaná levicí. Apelovat výběrově na blbé samozřejmě lze a bývá to efektivní, protože chytrý volič se tak jako tak ovlivňuje obtížně. To opět platí pro obě strany.

 3. adamkopp napsal:

  @petrkou Kez by tomu tak bylo! Nejlepe ted a tady. Myslim, ze nejsem jediny, komu u nas schazi inteligentni levice. Asi mne nazenes do kouta s tim, ze pravice u nas neni take zadny inteligencni zazrak (a budes mit pravdu). Ale u nasi levice mi prijde, ze si na tom snad zakladaji…

 4. vitsoft napsal:

  Jsou-li velké dluhy v bance,přece i tvůj děda ví,že své bydlo, svůj kus žvancemůžem ztratit velmi snadno.Nenech náš stát spadnout na dno.Víš jak na to, viď, babi?

 5. volven napsal:

  @petrkou Obávám se, že teorie je to sice pěkná, ale při empirickém zkoumání neobstojí, ačkoli problémem může být už i to, jak si kdo inteligenci definuje. Nicméně i když si přiznám jistou míru neobjektivnosti, inteligentních levičáků prostě není dost. Osobně znám jen jednoho. ;)Odmítám za inteligenci považovat to, co prezentuje Paroubek, Rath nebo třeba Čulík a Kotrba – to není přemýšlivost, hloubavost, snaha, poctivost, hledání odpovědí, které beru jako nezbytné atributy inteligence, to je vychcanost, mocichtivost, všeználkovství, závist, nenávist a drzost.No a ti voliči levice, o kterých píšu, to nejsou jen ti evidentní bezdomovci konzumující u stánku ČSSD párky zdarma a levné pivo, to jsou docela normální, po štěstí toužící, ale nevzdělaní a snadno manipulovatelní lidé, denně se lopotící v monotónní práci a neochotní přemýšlet ani o tom, kam by měli jet na dovolenou, když je v TV zrovna nějaká ta Růžová ordinace nebo argentinská telenovela. Mezi nimi mnoho voličů pravice nenajdeš, i když je to škoda, protože logicky by pro ně bylo výhodnější ji volit. Zjednodušeně totiž je to tak: Levice potřebuje chudé, jsou to její voliči. Pravice naopak potřebuje, aby co nejvíc lidí co nejvíc zbohatlo…

 6. sylva napsal:

  nějaký příklad inteligence v údajné české pravici by nebyl? jinak bych ráda upozornila, že i úsečka má víc bodů než jen ty dva krajní A a B.

 7. volven napsal:

  @sylvaf O pravicových politicích jsem přece napsal, že, cituji sám sebe, „nejsou nějak extra inteligentní.“ Ale tenhle text byl hlavně o voličích. Rozumějte – já nemyslím, že mezi pravicovými voliči nejsou blbci, jen myslím, že mezi levicovými je blbců ohromující většina. Proto to levicové strany mají snazší – rozdáme pár úplatků, zatočíme se zbohatlíky, bojujeme za vaše důchody… Na to přece inteligentní volič skočit nemůže!

 8. sylva napsal:

  takové generalizace-) jak se ta "většina blbců" měří? velikostí koláče sledovanosti TV? copak se dá tvrdit, že volič levice = automaticky blb? až tak?

 9. volven napsal:

  @sylvaf Jaká generalizace? „Ohromující většina“ ≠ „všichni“ a měří se to ve volbách – každý, kdo volí KSČ(m) a Paroubkovsko-Rathovskou ČSSD je blb. Automaticky. Vždyť tu máme i pár rozumně levicových stran – třeba Nečasovu ODS, nebo, s jistým přimhouřením oka, Zemanovu SPO, takže nikdo nemůže tvrdit, že prostě na levici neměl na vybranou.

 10. sylva napsal:

  potvrzujete mou teorii, že se v české kotlině usadil názor, že kdo chce být "in", "cool" a působit inteligentně, podporuje "pravici" (jejíž současnou definici bych si opravdu ráda přečetla). jinak totiž hrozí, že spadne do pytle označeného "blbci", a to přece nikdo nechce, že? takový černobílý a dost omezený pohled ve mně vyvolává jen odpor, proto občas bráním i názory, které nezastávám. jinak ano, ODS je už od 90. let spíš kryptonárodněsocialistická strana, nejsem ale přesvědčená, že zrovna toto je alternativa k socdem (viz oposmlouva, spolupráce se socdem i komunisty na řadě radnic…)a ještě poznámka k větě: "Pravice naopak potřebuje, aby co nejvíc lidí co nejvíc zbohatlo…" – pěkný, ale nereálný ideál – přesto pravicí volí i ti, co na bohatství nikdy nedosáhnou. stejně jako hrají pyramidové hry.

 11. volven napsal:

  @sylvaf Asi se nevyjadřuji dost jednoznačně, tak bych to zkusil ještě jednou: Jistě existují inteligentní levičáci. Znám jednoho osobně a snažím se neškatulkovat lidi mechanicky na blby a inteligenty podle politické orientace. Blb není ten, kdo volí levici, i když logika (levice potřebuje chudáky, ergo vyrábí chudáky, pravice naopak) by mu měla velet něco jiného. Akceptuji, že volba není jen otázka logiky, roli můžou hrát sympatie, rodinné tradice, osobní vazby, pojetí cti a obětování se pro něco, patriotismus a pod. Nicméně tvrdím, a stojím si za tím, že volit _SOUČASNOU_ ČSSD a komunisty _JE_ dokladem blbosti, protože každého ne-blba jejich kampaň _MUSÍ_ totálně znechutit.

 12. sylva napsal:

  ovšem pak "logicky" k těmto lidem musíte přiřadit i např. voliče ODS, VV a KDU-ČSL. věta o "výrobě" chudých/bohatých mi pak zní lehce demagogicky – za prvé je to zase jen "ideál" a za druhé – ale to se opakuju – polarita levice/pravice je passé. to, že ji hlásají billboardy a mainstreamová média, neznamená, mě v tom jenom utvrzuje.

 13. betulie napsal:

  Díky za článek!Přiznám se, že jsem se ještě ani neobtěžovala na video podívat, takže nevím, jestli se mi líbí. Nevím ani, jestli to vědět chci (abych se nezbláznila, čím dál více pečlivěji vybírám, čemu vystavím zrak a sluch ;-)Ale líbí se mi, jak jsi v článku pěkně vykreslil celkovou situaci pravice a levice, jistou bezútěšnost a hrozící nasměrování… kterého se také obávám.Myslím, že se není co divit, že jsme tam, kde jsme. Vychovaní ke spotřebě, okamžitému a jednoduchému uspokojování veškerých choutek. Bez zodpovědnosti. Naletěli jsme a budeme za to platit.

 14. vitsoft napsal:

  RT @volven: <i>každého ne-blba jejich kampaň _MUSÍ_ totálně znechutit.</i>Třeba se mezi nimi najdou i tací, co jejich kampaně nesledují ;-)Pravicovost a levicovost nemusejí být jen pevné souřadnice v ortogonálním systému, já tyto atributy vnímám spíše ve smyslu tendencí, tj. vektorů.Dva řidiči s různými představami o tom, kterým pruhem jednosměrky se má jet, přetahující se o volant. Problém vidím ve slabosti zpětné vazby, kdy už nevnímají, že auto začíná škrtat o patníky.

 15. ptica napsal:

  Urazit bez rozmyslu 2miliony lidi jen na zaklade jejich politicke orientace, tot vysada echt pravicovych intelektualu, nebo to byli vseznalci a drzouni?Nastesti posledni volební model na jižní Moravě: ČSSD 21,5% ODS 18,5% Vasemu hodnoceni neodpovida.Uz jen drobne fakticke: * inflace lidem "z ruky do huby", tedy cilove skupine CSSD neublizi* CEZ vydelal rekordni sumy za Topolanka* Rath v ordinacich a autobusech poburuje stejne jako Bemova cista a zelena Praha* Cunka nepustila k soudu pravice* levice kritizuje premluvbabu, protoze je co kritizovat, a ziska tim body u sve cilove skupinyCetl jsem, ze si myslite, ze ODS neni pravice, ale kdyz je CSSD levice a jeji volici jsou levičáci, tak na obdobne silnou formaci na druhe strane spektra uz nezbyva jina nalepka.

 16. svedek napsal:

  K videu Přemluv bábu mám takový ambivalentní vztah, asi jako ke sledování nekvalitní pornografie. Žádný z tolika komentářů v médiích nedokázal popsat ten pocit tak trefně jako tohle – "video používá tradiční levicové metody pro pravicový marketing." To je přece geniální charakteristika, ke které lze dodat jen jeden dodatek – tradiční levicové metody v ČR.Jedním dechem totiž souhlasím s adamkopp – "nejsem jediny, komu u nas schazi inteligentni levice". Pryč jsou doby, kdy Špidla jako ideový soupeř nutil člověka přemýšlet o argumentech druhé strany a někdy i uznat, že sice můžu mít jiný názor, ale vydávat za objektivní pravdu jej nelze. Takže zatímco z nabídky české pravice může být člověk roztrpčený, nešťastný a frustrovaný, z Paroubkovy levice se mu chce zvracet a opravdu vážně uvažovat, zda nebude lepší spojovat budoucnost své rodiny s jinou zemí.

 17. volven napsal:

  <html><body style="word-wrap: break-word; -webkit-nbsp-mode: space; -webkit-line-break: after-white-space; ">@ptica:<div><br><blockquote type="cite"><b>Urazit bez rozmyslu 2miliony lidi jen na zaklade jejich politicke orientace,&nbsp;tot vysada echt pravicovych intelektualu, nebo to byli vseznalci a&nbsp;drzouni?<br></b></blockquote><div><br></div><div>Urážet se, když někdo jen celkem slušně (a&nbsp;posmutněle) konstatuje realitu, to je zase výsada levicových intelektuálů. A&nbsp;bez rozmyslu? To si pište, že nad tím, co píšu, se zamýšlím hodně pečlivě. Možná byste si ze mně měl vzít příklad ;)</div><div><br></div><blockquote type="cite"><b>Nastesti posledni volební model na jižní Moravě: ČSSD 21,5% ODS 18,5%&nbsp;Vasemu hodnoceni neodpovida.<br></b></blockquote><div><br></div><div>Drobný faktický dotaz. Proč z&nbsp;toho srovnání vynecháváte KSČ(m), VV a&nbsp;TOP09, které také získaly víc než 5%? Protože pak už ten výsledek pro Vás není „naštěstí“ ale „k&nbsp;vzteku“?</div><br><blockquote type="cite"><b>Uz jen drobne fakticke:&nbsp;<br>* inflace lidem "z ruky do huby", tedy cilove skupine CSSD neublizi<br></b></blockquote><div><br></div><div>Ale pane, Vy si opravdu myslíte, že lidem, co si léta šetří 50kKč na dovolenou u&nbsp;moře nebo 80kKč na starší auto, těm inflace neublíží? Zato podle Vás ublíží těm, kdo mají peněz dost, aby je mohli investovat do nemovitostí, zlata, cizích měn a&nbsp;pod.? Jistě, také mohou o hodně přijít, ale „cílová skupina ČSSD“ narozdíl od nich přijde o všechno. Zkuste si přečíst něco o německé hyperinflaci po Světové válce. Nebo si zařiďte dovolenou v&nbsp;Zimbabwe. Na vlastní oči uvidíte, kdo na inflaci doplácí nejvíc.</div><div><br></div><blockquote type="cite"><b>* CEZ vydelal rekordni sumy za Topolanka<br></b></blockquote><div><br></div><div>Na kom je podle Vás vydělal? Na Topolánkovi? A&nbsp;pro koho? Copak dividendy z&nbsp;ČEZu nešly do státního rozpočtu? Daně se levici zdají příliš nízké, zato ceny elektřiny vysoké? Ach ta logika, ta asi nebude Vaší silnou stránkou.</div><br><blockquote type="cite"><b>* Rath v ordinacich a autobusech poburuje stejne jako Bemova cista a&nbsp;zelena Praha<br></b></blockquote><div><br></div><div>No a&nbsp;říkám snad někde, že je to u&nbsp;Béma narozdíl od Ratha v&nbsp;pořádku? Doporučuju snad ODS? Proč to tu teda píšete? To máte z&nbsp;Lihového domu za úkol odvádět pozornost, nebo jste to jen napsal tak trochu „bez rozmyslu“?</div><br><blockquote type="cite"><b>* Cunka nepustila k soudu pravice<br></b></blockquote><div><br></div><div>No jo, to ta pravicová Vesecká, co ji jmenoval Paroubek, když se ještě nacházel ve svém pravicovém období, že? ;)</div><br><blockquote type="cite"><b>* levice kritizuje premluvbabu, protoze je co kritizovat, a ziska tim body u&nbsp;sve cilove skupiny<br></b></blockquote><div><br></div><div>Ne, že by nebylo proč kritizovat (přečtěte si&nbsp;<a href="http://mpicha.cz/index.php?view=entry&amp;id=187:pemluv-ddu-jet-jednou">články Marka Pichy</a>), ale levice ji kritizuje hlavně proto, že sama používá stejně vulgární, zjednodušující, nelogické a&nbsp;často, narozdíl od #premluvbabu, i lživé argumenty a&nbsp;vzteká se, že si tyto její metody někdo jiný dovolil použít proti ní.</div><br><blockquote type="cite"><b>Cetl jsem, ze si myslite, ze ODS neni pravice, ale kdyz je CSSD levice a&nbsp;jeji volici jsou levičáci, tak na obdobne silnou formaci na druhe strane&nbsp;spektra uz nezbyva jina nalepka.<br></b></blockquote><div><br></div><div>ODS je tak maximálně středová strana. Když ji srovnáte se Západem, je možná ještě nalevo od britské Labour Party. Fakt je, že na pravici u&nbsp;nás žádná relevantní strana není a&nbsp;nikdy nebyla a&nbsp;také fakt je, že díky levicovosti&nbsp;ODS se ČSSD nechala vytlačit až na samou hranu levicového extremismu. Vždyť je to dobře vidět i na tom, jak bezostyšně začala po Paroubkově nástupu využívat nacistické a&nbsp;komunistické vzory; nejen tu goebbelsovskou starou známou stokrát opakovanou lež, ale i chválení Hitlerovy geniální cesty z&nbsp;krize prostřednictvím extrémního zadlužení, počítání s&nbsp;tím, že dluhy za nás vyřeší inflace/měna a&nbsp;rozkradení (arizace, znárodnění, kolektivizace, rozkulačení, extra zdanění) majetku boháčů, ostentativní antiamerikanismus, komunistické fráze a&nbsp;zvýšení regulace většiny ekonomického a&nbsp;politického života (např. Paroubek a&nbsp;jeho posledlost tiskovým zákonem po vzoru Fica).</div><div><br></div><div>Prostě pokud jste levičák, možná to není moc chytré, ale je to Vaše věc. Pokud ale volíte Paroubka nebo ještě horší extremisty, tak to v&nbsp;pořádku rozhodně není. To o Vás vypovídá něco opravdu nehezkého, protože, cituji z&nbsp;předchozího komentáře od @svedek, „zatímco z nabídky české pravice může být člověk roztrpčený, nešťastný a frustrovaný, z Paroubkovy levice se mu chce zvracet a opravdu vážně uvažovat, zda nebude lepší spojovat budoucnost své rodiny s jinou zemí.“ Howgh.</div><div><br></div></div></body></html>

 18. ptica napsal:

  Takze jste se poctive zamyslel a prisel na to, ze ty 2 miliony lidi jsou proste blbci. Pokud to zni jako oxymoron jen mne, budiz: levici mohou volit lide z mnoha legitimnich duvodu napr. (1) kvalitni mistni starosta nebo zastupitelstvo, (2) pragmaticky ekonomicky kalkul u nizkoprijmovych skupin a matek na materske a duchodcu (1.6mio lidi v 2009), (3) ideove duvody, další třeba na http://bit.ly/ciLalt&gt; ČSSD 21,5% ODS 18,5%Asi jste me nepochopil. Dokud po vsech aferach spadla jen ODS o tretinu a CSSD zustavala, byl to argument pro Vas.> Inflaceukroji kazdemu z jeho uspor, duchodci uspory nemaji, a duchod se podle inflace valorizuje, kde tomu nerozumite?> CEZvydelal na lidech, ale povolil mu tu ERU, a jeho predsedu jmenuje vlada.Tedy to, cim strasite u CSSD, uz se stalo za ODS.> Rath a BemNo napsal jste, ze volici levice jsou blbci.Pokud to vadi u Bema take, tak jste mel napsat, ze levicaci a pravicaci jsou blbci.To uz bysme se shodli.> Pripad CunekVesecka je pesak, ale nas zajima hybatel.Zaverem: Podle meho by ceske politice by prospelo vice konsensu, ale Vy pracujete presne opacnym smerem, protoze si myslite, ze vsechno vite nejlepe.#tridniboj nikam nevede, protoze pravicaci nahrazuji nedostatek pokory urazkami. A ted abych se asi sel znova zapsat do kurzu logiky, zda nepribyla nejaka nova odvozovaci pravidla pro vyroky o CEZu :)

 19. volven napsal:

  @ptica Jasně že levici mohou lidé volit z legitimních důvodů, to jsem už psal výše. Ať si volí SPOZ, ODS, KDU-ČSL, prostě libovolnou nebolševickou levici, nemám žádné námitky, jen si o nich tiše pomyslím, že svou volbu řádně nepromysleli. Výhrady mám k (neo)bolševikům nebo (neo)nacistům.Důchodci nemají úspory? No tak to tedy znáte jiné důchodce, než já. Většinou poslední léta před důchodem pilně spořili, protože navzdory všem sociálním jistotám slibovaným levicí realisticky usoudili, že i v důchodu budou občas potřebovat víc, než jen na holé přežití. Spoustu z nich podporují jejich děti, které také mají úspory. Navíc, odkdy jsou cílovou skupinou ČSSD jen důchodci? Odkdy valorizace pomáhá při hyperinflaci, když se provádí jednou ročně?O blbosti levicových vs. pravicových voličů jsem také už psal výše. Pro jistotu explicitně: Kdo volí Béma, je taky blbec.Konsensus je možný jen v případě, že se strany chějí dohodnout. ČSSD se dohodnout nechce. Vždy a v každém jednání trvá na absurdních ekonomických nesmyslech a odpor vůči nim pak prezentuje jako neochotu k dohodě z opačné strany. To pak je těžký tvořit konsensus, když Vy víte, že 2+2=4, ale Paroubek po Vás chce, abyste souhlasil s 2+2=5 a po dlouhém přesvědčování ustoupí na 2+2=4,5. Vizte např. šrotovné… Nojo, přeji pěkný den a hodně štěstí s tou logikou :)

Komentáře nejsou povoleny.