O politické orientaci

Další regulace trhu situaci nevyřeší – oheň neuhasíme benzínem.

Není třeba regulovat trh, je třeba regulovat stát – a to všemi možnými prostředky.

ODS či TOP09 jsou dnes strany neoliberální, tedy socialistické. Možná by bylo mnohem výstižnější jim začít říkat neosocialistické.

Kdyby si jen tyhle tři kratičké citáty přečetli všichni ti novináři a politici, co nás tu od rána do večera krmí hovadinama, a kdyby je navíc zvládli i pochopit, byl by to ten nejlepší dáreček k narozeninám, co bych si mohl dnes přát…

U nás nejde o soupeření pravice a levice, liberalismu a socialismu, deregulace a regulace. V českém politickém mainstreamu soupeří socialismus s ještě větším socialismem, regulace s ještě větší regulací, levice s ultralevicí (a kdybych zahrnul do mainstreamu i komunisty, s fašistickou ultralevicí).

Nevím, možná je česká společnost jako celek skutečně tak vypjatě levicová, možná to ani nepůjde změnit, když levice ovládá prakticky celý veřejný prostor a s indoktrinací začíná už u malých dětí, ale když už to tak je, mělo by se to nazývat pravými jmény. Když už tu tak obrovská převaha voličů opakovaně volí levicové strany, bylo by správné, kdyby to také věděli. Možná by se pak ukázalo, že česká společnost zas tak moc vypjatě levicová není.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na O politické orientaci

  1. Ojinek napsal:

    Neoliberalismus není tolik "pravicový" jako například pravicový libertarianismus, ale řekl bych, že má do levice ještě daleko.Ale u nás – v České republice – jde bohužel hlavně o boj o koryta a ne o ideje. Každá strana si do svého programu přidává populistické návrhy, aby si získala voliče, což je dost smutné. A například strana Věci Veřejné ještě před volbami říkala, že v případě úspěchu půjde do koalice jak s ODS, tak s ČSSD – jen aby mohla vládnout.

  2. keff85 napsal:

    To přáním nespravíš – levice moc dobře ví, že nejlepší marketing je rebrandovat svou část jako pravice, a dělají to už strašně dlouho. Když si představíš (opravdovou) pravici jako technokraty (tzn. věda, fakta, důkazy) a levici jako humanisty (psychologie, manipulace, lži), je bohužel jasné proč má levice takový úspěch – podle nejrůznějších výzkumů se lidé nechají přesvědčit mnohem méně (cca o řád) fakty než emocemi. Tuhle civilizaci už jsme ztratili, až padne na záda, bude se muset pravice naučit lhát a manipulovat, jestli chce uspět aspoň až se znova rozdají karty.

  3. keff85 napsal:

    … ale strategie je to geniální – místo totality máme dvě strany, pravou a levou, a těch, kteří vědí, že obě jsou jen dva různé odvary téhož (a druhá strana čtverce pravá/levá, silný/minimální stát je prádná), je dost málo na to, aby nikomu mocnému nevadili. A navíc se snaží přesvědčovat fakty, čímž jsou odsouzeni k nezdaru.Pravice vládne fakty, levice slovem – a to je silnější. Všimni si, jak dovedně přesunuli svá temná místa – fašismus – na pravici, přitom NSDAP by dnes byla směskou ČSSD, KSČM a VV. Jen zločiny socialismu se na opozici házejí těžko, tam tedy nastoupilo druhé heslo ‚systém byl dobrý, ale lidi to posrali‘. Tahle výmluva se za 20 let bude hodit i pro EU.

Komentáře nejsou povoleny.