O (ne)protestování

Původně jsem na blog kolegy @mmister​a chtěl reagovat jen zopakováním stručné a výstižné odpovědi @WPiperCZ: „Ta logika je podle mně chybná. Kdyby ti vaši Češi opakovaně vraždili ‚ve jménu češství,‘ myslím že Češi by protestovali.“ Ale protože jsem se tomu nemohl věnovat hned a vrtalo mi to hlavou, dospěl jsem nakonec k trochu delší odpovědi.

Nemyslím si, že @mmister​ova logika je zcela chybná, jen je jaksi vytržená z kontextu; pomíjí, že lidé se nechovají vždy racionálně, že zejména když jde o něco jako náboženství či ideologii některého nejvyššího dobra, mají tendenci chovat se značně iracionálně.

V ideálně racionálním světě by bylo opravdu nesmyslné chtít, aby všichni lidé, kteří mají s vrahy společný původ, víru či třeba nějakou duševní chorobu po každé vraždě provedené někde na druhém konci světa pobíhali po ulicích a pokřikovali „not in my name“. Jenže to ani nikdo nechce. Přesněji, nikdo to nechce od lidí, kteří jsou součástí společnosti, jejíž hodnotový žebříček jednoznačně odsuzuje vraždění nevinných nevěřících ve jménu jediné pravé víry.

Je však víc než dobře známo, jak mnozí muslimové reagují na chování, které „uráží“ jejich víru:

  • Tisíce muslimů vyšly do ulic, kde ve jménu islámu ničily majetek a zabíjely nevinné kvůli několika obrázkům, které (ač byly zcela legálně uveřejněny v nemuslimské zemi) urazily jejich jemnocit zobrazením jistého nejmenovaného ctihodného pána s bombou, kterážto naprosto nevhodně naznačovala, že by onen pán s terorismem neměl problém, což je podle poměrně důvěryhodných historických pramenů nejspíš pravda.
  • Tisíce muslimů vyšly do ulic, kde ve jménu islámu ničily majetek a zabíjely nevinné, aby protestovaly proti amatérskému videu, které onoho nejmenovaného pána nejen zobrazilo, což už by k naštvání stačilo kde komu, ale zobrazilo ho trošku nelichotivě a dokonce naznačovalo, že možná byl víc na chlapečky než na holčičky, což je podle poměrně důvěryhodných historických pramenů nejspíš sprostá nepravda.

Na druhou stranu:

  • Tisíce muslimů nevyšly vůbec nikam, když muslimové bezdůvodně a nevyprovokovaně, zato pro větší slávu islámu, zavraždili velvyslance Stevense, který je miloval a hájil, režiséra Van Gogha, který se nebál o nehezkých součástech jejich víry mluvit nahlas, či bubeníka Rigbyho, který si jen dovolil jít po ulici ve své zemi v uniformě.
  • Tisíce muslimů nevyšly vůbec nikam, ani když muslimové vraždili nemuslimy v obchodním centru Westgate v Nairobi, při útocích v Bombaji, v hotelu Radisson Blu v Mali, v kavárně v Sydney, při ostřelování Izraele ani při srážení Izraelců autem a dobíjení přeživších sekáčkem na maso.

Je to proto, že vraždění nevinných lidí ve jménu islámu muslimy neuráží? Nebo je jen uráží neskonale méně, než nějaký neškodný obrázek? Nebo s ním tiše souhlasí a jen zbaběle čekají, až to budou moct říct nahlas bez postihu, který by jim v některých zemích nyní mohl hrozit? Nebo naopak nesouhlasí, ale mlčí ze strachu, že je jich málo, že jsou ve své vlastní komunitě obklopeni příliš mnoha lidmi, kteří by jim za nesouhlas s vražděním nevinných pro větší slávu islámu podřízli hrdlo? Nebo, jak tvrdí @mmister, je to logicky jen nezajímá?

Nevím, co z toho se nejvíc blíží skutečnosti, ale ať je to jakkoli, měli bychom to chápat jako velké varování; jako varování, že lidé, kteří k nám přijíždějí jako uprchlíci před bídou či válkou, až příliš často uvažují o zásadních otázkách úplně jinak než my.

Často opakovaný argument, že na světě žije 1,5 miliardy muslimů a naprostá většina z nich v míru, není přesvědčivý. Naprostá většina muslimů žije mezi jinými muslimy a Korán přikazuje, aby muslimové byli laskaví k sobě navzájem (a nemilosrdní k nevěřícím), takže se celkem logicky dá očekávat, že mezi svými budou méně agresivní než u nás. Ani tak ovšem ani pro muslimy není život v islámském světě žádný med – sektářské násilí není žádnou výjimkou ani tam. Lze čekat (a zkušenosti ze Švédska, Francie, Dánska a dalších zemí to potvrzují), že se zvyšujícím se počtem obtížně integrovatelných muslimských přistěhovalců a jejich potomků poroste i míra násilí vůči hostitelské společnosti.

Když teroristi zabíjejí ve jménu islámu a pohotově citují súry a činy Proroka, které jejich zločiny ospravedlňují, je zcela na místě očekávat od muslimů, že tím budou hrubě uraženi, že se ke své mírumilovnosti veřejně přihlásí, že půjdou příkladem svým dětem i svým sousedům, že budou hlasitě prosazovat takový výklad Koránu, který jejich postoj podpoří. Protože dokud to nedělají, pokud své komunity i své děti neučí, že zabíjet ve jménu víry se nesmí za žádných okolností, představují bezpečnostní riziko. A dokud to nedělají veřejně po tisících, v počtech srovnatelných s počty muslimů vražedně rozezlených kvůli naprostým prkotinám, je to skoro jako by to nedělali vůbec.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.