O rusko-tureckém měření sil

Včera to ani zdaleka nebylo poprvé, co ruská armáda bez dovolení zabloudila na(d) území cizího státu. Nechme stranou vtipy na téma přesnosti ruských map – Rusové pokaždé moc dobře věděli, kde jsou. Co si asi ti piloti mysleli, když se rozhodli, že jim nějaké dvě ušetřené minuty letu stojí za to, aby si zkrátili cestu tureckým vzdušným prostorem?

Troufnu si hádat: Mysleli si, že jim nic nehrozí. Že Turci jsou jako ten příslovečný pes, který štěká, ale nekousne; že si nikdy netroufnou vystřelit na ruské letadlo, protože by to pak pěkně schytali ze všech stran. Mysleli si, s obvyklou ruskou arogancí, že jsou nedotknutelní. Možná jim zkušenosti s Gruzií a Ukrajinou, jejichž obranné schopnosti jsou zoufale nedostatečné a politická síla minimální, poněkud zatemnily úsudek.

Nijak zvlášť nejásám, že se do už tak složitého a mnohostranného konfliktu přidalo ještě i napětí mezi Ruskem a členským státem NATO, nicméně Turkům v tomto případě není co vytknout – Rusové byli mnohonásobně varováni a narušili turecký vzdušný prostor před včerejším incidentem už několikrát. Bylo na čase, aby je konečně někdo něčím tvrdým praštil přes prsty. Škoda, že to za NATO museli udělat právě Turci.

Můžeme teď jen doufat, že si z toho vezmou to správné ponaučení obě strany: Rusové by mohli pochopit, že i pro ně existují nějaké hranice a NATO, respektive spíš Američané, kteří díky Obamovi tvoří teď jeden z jeho politicky nejslabších článků, snad pochopí věčnou platnost moudrého výroku Flavia Vegetia Renata: Igitur qui desiderat pacem, praeparet bellum; qui victoriam cupit, milites inbuat diligenter; qui secundos optat eventus, dimicet arte, non casu. Nemo provocare, nemo audet offendere quem intellegit superiorem esse, si pugnet.

Kdo si přeje mír, musí připravovat válku; kdo chce zvítězit, musí cvičit vojsko; kdo doufá v úspěch, musí znát vojenské umění, ne spoléhat na náhodu. Nikdo se neodváží napadnout či urazit silnějšího protivníka, kterého se bojí.

Nesmíme připustit, aby se tím silnějším stalo Rusko.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.