O volebním dilematu

Nebudu zdržovat – po velmi důkladném zvážení u mě na prvním místě skončila Strana svobodných občanů, pak dlouho nic a na vzdáleném druhém místě Občanská demokratická strana.

Programově jsou mi obě blízké, lidsky mi jsou Mach i Fiala sympatičtí a pokud mohu soudit z materiálů a vystoupení dostupných na webu, ani v jedné z těch dvou stran dnes množství odpudivých členů nepřekračuje snesitelnou míru, což se nedá říct o žádné jiné české straně. Hlavním důvodem, proč je pro mě ODS až vzdálenou druhou možností, je, že své voliče v minulosti ošklivě podvedla a zatím mi nedala dostatečný důvod k tomu, abych jí to odpustil.

Moje rozhodování by tedy bylo celkem jednoduché, kdyby ČR neměla ve volebním zákoně 5% volební klauzuli, nebo aspoň nepoužívala přepočet volebních výsledků na poslanecké mandáty dle d’Hondtovy metody.1

Nicméně volební zákon ČR je (podobně jako většina českých zákonů) paskvil, spojující v sobě to nejhorší snad ze všech známých typů poměrných volebních systémů, a tak se váha hlasů pro malé strany jednak sníží díky hlasování po jednotlivých krajích, jednak se pak přepočítávají systémem, který je nejvýhodnější pro ty největší ze zvolených stran. A největší stranou v příští Sněmovně bude velmi pravděpodobně ANO.

A tak mé dilema zní: Volit Svobodné a riskovat, že se velká část mého hlasu promění v podporu mafiánského gangu bývalého estébáka, nebo volit ODS a riskovat, že mě znovu podvedou, až jim po volbách estébák nabídne ministerská křesla?

Není to vůbec snadná volba.

A já pořád ještě nejsem rozhodnutý.


  1. Bylo by jen správné, kdyby každá politická strana měla v Poslanecké sněmovně jen takový počet poslanců, jaký odpovídá její skutečné podpoře ve společnosti; kdyby se poslanecká místa stran, které volební klauzuli nepřekonaly, nechala neobsazená, bylo by pak přinejmenším o něco těžší dát dohromady většinu 101 poslanců nutnou k přehlasování Senátu a prezidenta.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice In Czech se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.